Instituti Agora Monitoron Zgjedhjet

Instituti Agora merr pjesë në vëzhgimin e procesit zgjedhor të zgjedhjeve të parakohshme te Republikës së Kosovës të datës 11 qershor 2017. Vëzhguesit tanë ishin të pranishëm në shumicën e vendvotimeve në Republikën e Kosovës. Sipas raportimeve të tyre të vazhdueshme, procesi zgjedhor përgjithësisht ka qenë i rregullt me raste të vogla të parregullsive siç janë votimi familjar, prezenca e militantëve partiakë në vendvotime etj. Një element tjetër shqetësues që është raportuar nga shumica e vëzhguesve tanë  ka qenë mungesa e aftësisë së anëtarëve të komisioneve zgjedhore. lidhur me procedurat e numërimit të votave  dhe mbylljes së rregullt të kutive të votimitIMG_3018 IMG_3023 IMG_3026

Share This:

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *